EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NEDİR?

Epoksi iki bileşenli reçineden oluşan kuruduktan sonra suya, asitlere ve alkaliye dirençli bir madde haline gelen zaman içerisinde bu direncini yitirmeyen, kolay temizlenen, mekanik mukavemeti yüksek, bir çok alanda kullanılan bir zemin kaplam türüdür.

 

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR?

Epoksi zemin kaplamaları günümüzde en popüler zemin kaplama türlerinden biridir. Epoksi zemin kaplama hem teknik bir ürün hem de dayanıklı bir kaplama çeşididir. En çok merak edilen soruların başında epoksi zemin kaplama nasıl yapılır geliyor. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtlanmasının yanı sıra bu işlemlerde ne yapılması gerektiği de en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu soruları kısaca özetlemeye çalışacağız.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA UYGULAMALARINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Zemin kaplama projesinde profesyonel bir ekip ile işbirliği yapmak önemlidir. Ayrıca uygulama sürecinde karşılaşılabilecek sorunlara pratik ve etkili çözümler ortaya koymak çok önemlidir. Keşif sürecinde zeminin sertliğini ve varsa problemlerini net bir şekilde belirlenir. Bu keşif sürecinde ayrıca ne kadar epoksi reçinenin kullanılacağı da belirlenir. Bu nedenle keşif sonrası doğru ve net epoksi zemin kaplama fiyatları verilebilmektedir.

Epoksi zemin kaplamaları nasıl yapılır sorusuna cevap verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da zemin tipini ve gerekli alanı seçmektir. Temel olarak iki türe ayrılan ama birçok epoksi zemin kaplama türü vardır. anti bakteriyel epoksi zemin kaplama, anti statik epoksi zemin kaplama (esd epoksi zemin kaplama) Tekstürlü ve pürüzsüz. İnsan ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda dayanıklı epoksi zemin uygulamaları kullanılmaktadır.

Tekstürlü ( grenli portakal kabuğu desenli) epoksi zemin kaplama özellikle otopark veya fabrika gibi alanlarda ilk tercih edilmektedir. Ancak bu epoksi zemin kaplaması için dikkat edilmesi gereken asıl konu kaplamanın kalınlığıdır. Zemini yeterince kalın hale getirerek uzun süre dayanma gücü ortaya çıkarılabilir. Self levelling epoksi (kendiliğinden yayılan) pürüzsüz epoksi zemin kaplama uygulamaları genellikle mağaza, alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca ortak çalışma alanları ve ofislerde iç dekorasyon ile uyumlu olarak kullanılabilmektedir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA YAPIM AŞAMALARI

Epoksi kaplama öncesi mevcut zemin kaplamaya uygun olmalıdır Zemin döşemesi sırasında belirli planları ve yapım aşamalarını takip etmek çok faydalıdır. uzman zemin kaplama uygulayıcı ekibimiz her aşamada çok dikkatli çalışmaktadır. Bunun nedeni epoksi zemin kaplama işinde gözden kaçan en ufak detayların ileride büyük sorunlara yol açabilmesidir.

Zemininizi nem oranının test edilmesi gerekmektedir. Nem sürekli olarak varsa zemininiz epoksi kaplamasına uygun değildir ve farklı bir zemin kaplaması seçmelidir. Yeni bir Betona epoksi uygulamadan önce betonun nemini tamamen atması için beklenmesi gerekmektedir. Yeni bir betona epoksi uygulanacak ise, epoksi uygulamadan önce en az 28 gün, tercihen 2 ay beklemek önemlidir. Bu, zemine kaplamadan önce kürlenmesi ve iyice kuruması için zaman tanır. Eski bir zemin kaplama veya boyası varsa tamamen çıkarılması gerekmektedir. Poliüretan, epoksi, akrilik veya lateks zemin boyaları üzerine uygulanırsa epoksi kaplama sağlıklı olmayacaktır. Zemininiz bu malzemelerden biri ile kaplanmışsa , epoksi işlemine başlamadan önce zemini tamamen beton silim makinasıbeton parlatma makinası veya taşlama makinası ile kazınması, kaplamaların sökülmesi ve yağ kalıntıları varsa zemine zarar vermeyen sabun veya yağ çözücüler yardımı ile temizlenmesi gerekecektir ardından zeminde bulunan çukur ve çatlakların dikiş ve dolgu usulü tamiratı yapılmalıdır Solventsiz, Solvent bazlı ve su bazlı epoksiler arasında seçim yapın. Solventli epoksiler iyi yapışır ve birçok renkte mevcuttur. Dezavantajı, bu ürünlerin son derece tehlikeli olmasıdır. Su bazlı ürünler berrak renklidir ve bu ürünler tehlikeli duman ve koku çıkarmazlar. Firmamızın tavisyesi, genellikle solventsiz %100 katı madde oranlı epoksilerin seçilmesidir.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ASTARI

Epoksi zemin kaplama öncesi istenilen kalınlık ve bitiş uygulamasına göre zemine astar uygulaması yapılması gerekmektedir. Astar uygulaması kaplamadaki en önemli aşamadır. Astarı Epoksi uygulama şartnamesine uyulmadan yapılan epoksi kaplamalar zamanla çatlamalara, zeminden ayrılmalara kırılmalara neden olacaktır.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA UYGULANMASI

Zemin istenilen şekle getirilerek artık tercih edilen renkteki epoksi zemine uygulanabilmektedir. Örneğin portakal desenli epoksi zemin kaplama uygulamasında yeterli kat uygulandıktan sonra rulo ile son katta portakal kabuğu görünümlü epoksi deseni verilir. Bunun nedeni, zeminin pürüzlü bir yapıya getirilmesi ve kaymayı önlemesidir. portakal kabuğu görünümlü epoksi zemin kaplaması ihtiyaca göre mat veya parlak olarak zemine uygulanabilir.

Her kaplama uygulandıktan sonra bir kuruma süresi vardır. Bu kuruma aşamasında yere temas etmemek trafiğe açmamak çok önemlidir. Zeminde farklı renk ve desen kullanmanız gerekiyorsa epoksi boya ilk tercih olabilir. Epoksi kaplamaların hazırlanmasında epoksi reçineler, epoksi kürlenme maddeleri ve macunlar kullanılmaktadır. Burada epoksi kaplamaların hazırlanması hassas bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle metalik epoksi kaplamalarda bu aşamalara daha çok dikkat etmek gerekir. Uygulayıcı firmanın metalik epoksi kaplamaların uygulanmasında deneyim sahibi olması önemlidir. Metalik epoksi boya kaplama zeminde derinlik yaratır ve oldukça farklı bir dekoratif görünüme sahip olup en göz alıcı uygulama çeşididir.

POLİÜRETAN BETON KAPLAMA

Ticari Mutfaklar için Kaymaz Epoksi Zemin Kaplaması.Bu kaplama genellikle Ucrete, PurCem, PurConcrete/w isim ile de anılmaktadır

Zeminlere agresif kimyasallara ve  aşırı mekanik  veya  termal şoka karşı olağanüstü bir direnç kazandıran, mevcut en  dayanıklı  zemin kaplama teknolojisidir  . Çimentolu Poliüretan kaplama, Solvent içermeyen , özel gradasyonlu agregalar ve yüksek dayanımlı poliüretan reçinelerin birleşiminden oluşan. uzun vadeli ve  dayanıklı bir kaplama çözümüdür.

Bu sistem, aşırı dayanımın gerekli olduğu zeminler için tasarlanmıştır ve çok çeşitli organik ve inorganik asitlere, alkalilere, aminlere, tuzlara ve solventlere dayanıklıdır. 

 Ticari mutfaklar gibi yemek hazırlama alanlarında, zemin kaplaması tüm tesisi etkilediği için Poliüretan beton Kaplamaları büyük önem taşır. Ticari mutfaklar için zemin kaplama çözümlerimiz en yüksek standartları sağlar ve iyi hijyen uygulamaları için Sağlık Bakanlığı Gıda Hijyen Yönetmeliği 11. Maddesine (Yönetmelik) uymaya yardımcı olur. Bu Poliüretan beton kaplamalar üretimde de etkilidir, dayanıklı ve koruyucu bir bariyer oluşturacak kadar kalındır.  

Gıda endüstrisi zeminleri tipik olarak aşındırıcı yapıları nedeniyle betonda ciddi hasara neden olabilecek kirleticilere maruz kalır. Ek olarak, bu tür kirlilikler kaplanmamış beton yüzeylere sızarak bakteri üremesine neden olabilir ve ardından işlenmiş gıdaların saflığını bozabilir. Sistemlerimiz dikişsiz, sızdırmaz, kolayca temizlenebilen, hijyenik bir yüzey sağlayan ve üzerinde güvenle yürünebilen bir kaplama sunar.

Bu sistem aşağıdaki alanlar için uygundur

Kaplama sistemlerimiz, gıda hazırlama ve işleme ortamları için uygundur ve aşağıdaki faydaları sağlar

Depo Zemini Epoksi Kaplama

Tüm epoksi zemin kaplama ürünleri her uygulama için uygun değildir. 
Depolar  , forkliftler, ürün dökülmesi ve sık mekanik temizlik gibi yoğun araç trafiğine dayanabilecek özel bir epoksi zemin kaplama sistemine ihtiyaç duyar. Ek olarak, depo zeminleri üzerinde yürümek ve çalışmak için güvenli olmalıdır. Tavsiye ettiğimiz epoksi zemin kaplama çözümlerimiz  bu faydaları sağlamak için geliştirilmiştir.

Depo ortamına uygun olmayan bir zemin kaplaması seçmenin riskleri şunları içerir: kayma ve düşmelerden kaynaklanan güvenlik tehlikeleri, azalan estetik, azalan operasyonel verimlilik ve artan forklift lastiği değiştirme maliyeti. zemin kaplama çözümlerimiz, güvenlik ve verimlilik için ideal koruma sağlar ve hızlı kürlenme/kuruma süreleri sunar.

Depo epoksi kaplama sistemimiz aşağıdaki avantajları sunar

Depo ortamları için Hizmetlerimiz şunları içerir

ATÖLYE VE TAMİRHANE ZEMİNLERİ

Mekanik atölye epoksi zemin kaplama sistemimiz, örneğin yağ ve akü asidi sızıntılarının sıklıkla meydana gelebildiği otomotiv endüstrisindeki atölye ortamları için ideal bir çözümdür. Önemli güvenlik alanlarını vurgulamak ve iş akışı verimliliğini artırmak için kullanılabilen çeşitli renklerde, parlaklık seviyesinde ve kayma direncinde mevcuttur.

Epoksi kaplama sistemlerimiz aşındırıcı ve darbelere karşı dayanıklılık sağlar, böylece atölye zemininizin her zaman çalışacağından ve çalışma saatlerini bozan zaman alıcı onarımlardan kaçınacağınızdan emin olabilirsiniz. Yağ veya asit dökülmelerini hızlı ve kolay bir şekilde silinerek zemininizin yeni gibi görünmesini sağlar, bu da bir müşterinin bakış açısından işinize değer ve güven verir. Çalışanlar ayrıca kayma ve düşme riskinin büyük ölçüde azaldığı aydınlık bir ortamda çalışmaktan da faydalanacaktır. Şimdi ideal Epoksi Kaplama çözümünü bulmanıza yardımcı olmak için bizimle iletişime geçin veya Ofisimizi ziyaret edin.

METALİK EPOKSİ

Metalik Epoksi diğer bir adıyla Likit epoksi mermer  , mekanınıza eşsiz bir karakter katabilecek farklı tasarımlarda/efektlerde bulunan eşsiz bir sanat eseridir. Sistemlerimiz çok dayanıklıdır ve çok parlak, saten veya mat yüzeylerde mevcuttur. Bu sanatsal epoksi kaplama sisteminin nihai sonuçları, kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıyken,  uygulayıcının beceri düzeyi ve zevki  de bitiş yüzeyinde büyük bir rol oynamaktadır.  

Metalik epoksi zemin kaplamaları  , yüksek teknolojili ve egzotik görünümlü bir zemin kaplama seçeneğdir. Metalik epoksiler, çeşitli farklı renkler ve görsel efektlerle parlak ve derin görünümlü bir zemin oluşturur. Bazı yüzeyler, metalik görünümlü plazmadan oluşan kraterler, dalgalanmalar ve dönen nehirler yanılsaması veren güzel bir üç boyutlu görünüm yaratacaktır. Tek renk olarak da yapılabilir.

Bu kaplama, metalik pigmentlere sahip %100 katı kendiliğinden yayılan epoksi reçineden veya metalik ve sıvı epoksi pigmentlerin bir karışımından yapılır. Bu düşük VOC değerli kendiliğinden yayılan epoksi kaplama, farklı görsel efektler oluşturmak üzere tasarlanmıştır ve nihai sonuç, uygulayıcının beceri düzeyine ve zevkine bağlıdır.

ESD

Elektrostatik Dağıtıcı (ESD) ve İletken Epoksi Zemin Nedir?

Bir kişi standart bir epoksi zemin üzerinde yürürken, epoksi yalıtkan bir malzeme görevi gördüğü için sürtünme yoluyla statik yük oluşturmak çok kolaydır. Statik olan yerde elektrostatik deşarj vardır. Bu, bazı sektörlerde sorunlara neden olabilir. Statik enerji tüketen zeminler (1 Mohm ila 1000 Mohm) veya iletken zeminler (0,025 Mohm ila 1 Mohms) olarak da bilinen ESD zeminler, bir kişinin üzerindeki statik elektriği hassas ekipmana erişmeyi önleyerek üstün statik kontrol sağlar
ESD zemin olarak da bilinen elektrostatik enerji tüketen zemin, topraklama sistemi gibi çalışır. Statik elektriğin içinden güvenli bir şekilde akmasına ve yükün daha sonra odadan çıkarıldığı bir topraklama noktasına veya ana topraklamaya ulaşmasını sağlayacak şekilde iletkendir. ESD epoksi ve poliüretan kaplama sistemleri, belirli bir alanda belirli bir elektrik enerjisi seviyesinin sürekli olarak boşaltılmasına ve dağıtılmasına izin vererek güvenliği artırır

Saray Zemin’de çoğu ticari ve endüstriyel ortamın taleplerini karşılayan yüksek kaliteli zemin sistemleri sunmaktan gurur duyuyoruz. 

3D EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

3D Epoksi Zemin , derzsiz, kesintisiz ve yenilikçi görünümü ile güzelliği ve yüksek kaliteli reçineleri birleştiren bir zemindir. Boyutsal sınırı aşmış, mekan ve estetik arasındaki kombinasyonu değiştirmiştir. Yüzey şimdi benzersiz bir çekiciliği veya doğal renklerin bir karışımına sahip olan tek bir efekti beraberinde getirir.

Oturma odası, yatak odası, restoranlar, barlar, villalar ve banyolar için 3D Epoksi zemin  , ortamınızı gerçekten benzersiz kılmaktadır. Zemininizin her yerinde doğal güzelliğe sahip 3D doğal epoksi zeminler bir renk karışımı oluşturmaktan, gerçek görüntüler veya nesneler eklemeye kadar sonsuz olanaklar sunar.

 


Estetik etkiler, çok çeşitli renklerde parlak, mat, saten bitişli parlaklıklar sunmaktadır. Orta kalınlıkta 2-3 mm. Aşınmaya ve yaya trafiğine karşı iyi direnç özellikleri kolay temizlik özelliği olmaları sayesinde birçok zemin için uygundur.

Epoksi zeminler sağlam, pürüzsüz, aşınmaya dayanıklı, ekolojik ve dahası temizlik konusunda iddialıdır. Yalnızca mükemmel bir yüzey elde etmekle kalmayıp, oldukça çeşitli ve çoklu tasarımlar yapabilmektedir.

Bugün teknolojiler gerçek harikalar yaratmaya izin veriyor. Etrafında güzel deniz kabukları ve balıklar, banyonuzda bir kaldırım taşı veya ayaklarınızın altında her zaman güzel çiçeklerle deniz yatağının üzerinde uzanmak ister misiniz? Bu şimdi bir rüya değil….
Bütün bunlar aslında bizim 3D zeminlerimiz kullanılarak gerçekleştirilebilir. Herhangi bir görüntü (3 boyutlu) hem zemininiz hem de duvarlarınız olabilir

Evet, tüm epoksi zeminlerimiz UV ışınlarına son derece dayanıklıdır.

Zemin durumuna ve ölçülerine göre montaj süresi 4-10 gün arasında değişmektedir.

Evet, merdivenlere uygulanabilir.

Uygun yüzeyler şunlardır: beton, çimento şapları, dekorafit şaplar, mermerler ve belirli tipteki karolar.

Epoksi zeminler kusursuz ve kusursuz pürüzsüzlüktedir. Bu, onları son derece hijyenik ve temizlemesi ve bakımı son derece kolay hale getirir. Konutlarda reçineyi herhangi bir sert zemini temizlediğiniz gibi temizleyebilirsiniz: yumuşak bir süpürge veya hafif vakumla veya paspas ve kova ile suda seyreltilmiş hafif deterjanla, ardından temiz suyla durulayın.

Firmamızın yasal garantisi iki yıldır. Zeminin ömrü kullanıma bağlı olarak 10 yıldan fazladır.

Uygulama standartına uyulmadan yapılan zemin kaplamalar zeminden kolayca sökülebilme eğilimindedirler. Bu yüzden uygulama yapılırken epoksi uygulama şartnamelerine uyulup uyulmadığı kontrol edilmelidir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Ücretsiz keşif için sizi arayalım